Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

W WCSS działa skrzynka do zgłaszania phishingu

Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe uruchomiło adres, na który można wysyłać wiadomości mające znamiona oszustwa. Systemy pocztowe pozwalają z reguły oznaczać takie wiadomości jako phishing lub spam poprzez użycie opcji „Zgłoś spam" lub „Zgłoś próbę wyłudzenia". Jeśli Twój program pocztowy nie posiada takiej opcji, a stwierdzisz próbę wyłudzenia danych lub masz wątpliwości i chcesz, by zagrożenie zostało przeanalizowane, prześlij podejrzany e-mail na adres: phishing@pwr.edu.pl.

Phishing to rodzaj ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail lub SMS z linkami do stron internetowych, których celem jest wyłudzenie od odbiorcy poufnych danych np. do logowania do poczty elektronicznej lub na koncie bankowym. Cyberprzestępcy podszywają się w takich wiadomościach m.in. pod urzędy, instytucje państwowe, firmy, partnerów biznesowych, banki czy firmy kurierskie, ale także pod znajomych osoby, do której wysyłają e-mail lub SMS. Z raportu CERT Polska wynika, że tylko w 2020 roku liczba incydentów wzrosła aż o 60%.

Wiadomości phishingowe mają wyglądać autentycznie, można jednak wyłapać szczegóły, które są sygnałem, że mamy do czynienia z oszustwem. Często zawierają link lub zainfekowany załącznik. Szczegółami, które powinny budzić czujność, są m.in. błędy gramatyczne, niepoprawna pisownia, niewiarygodny adres e-mail (nietypowy dla organizacji, pod którą się podszywa cyberprzestępca), ponaglenia do działania. Więcej informacji o tym, jak rozpoznać phishing i jak nie dać się nabrać, znajduje się tutaj.

We wszelkich innych sprawach związanych z administrowaniem kontem pocztowym, jego konfiguracją, serwisem itp. prosimy o kontakt z administratorami systemu pocztowego: pomoc+poczta@pwr.edu.pl.

AAG, 2022-01-24