Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Dostęp do sieci Internet w PWr - zmiana serwerów nazw (DNS)

Administratorzy Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej przygotowują w nocy z 5 na 6 grudnia 2021 r. zmianę działania serwerów nazw (DNS) wykorzystywanych w całej naszej sieci akademickiej, więc również przez społeczność Politechniki Wrocławskiej. Wprowadzane przez administratorów zmiany mogą mieć wpływ na poprawną pracę Państwa komputerów stacjonarnych. Dlatego też prosimy o zapoznanie się z poniższą treścią komunikatu. Został on przedstawiony w formie pytań i odpowiedzi.
 
Co to są serwery nazw?
Dzięki serwerom nazw użytkownicy komputerów mogą swobodnie przeglądać Internet, posługując się w przeglądarkach internetowych nazwami serwisów, wpisując w pasek adresu nazwy stron, np. www.pwr.edu.pl. Serwery DNS tłumaczą takie zapytania na adresację rozumianą przez serwery i urządzenia sieciowe. Usługa ta jest niezbędna do poprawnej pracy większości urządzeń podłączonych do sieci Internet.

Dlaczego są wprowadzane zmiany?
Ze względu na potrzebę dodatkowego zabezpieczenia serwerów nazw pracujących w WASK niezbędne są pewne modyfikacje charakteru ich pracy. Wynika to bezpośrednio z rosnącej liczby zagrożeń pojawiających się w cyberprzestrzeni.

Czy zmiana dotyczy telefonów komórkowych korzystających z sieci WiFi?
Nie. Łącząc się z siecią WiF i PWr, otrzymują Państwo już prawidłową „automatyczną" konfigurację sieci z właściwymi serwerami nazw.
 
Czy zmiana dotyczy komputerów służbowych wykorzystywanych w domu?
Nie. Komputery poza siecią PWr korzystają ze swoich lokalnych ustawień sieciowych.

Jak powinien zareagować użytkownik?
Powinien sprawdzić, czy używa serwerów DNS, których dotyczy zmiana (156.17.254.3 i/lub 156.17.5.2). Jeżeli tak, to powinien je podmienić na adresy nowych serwerów DNS (156.17.254.8 i/lub 156.17.251.217) lub zgłosić się o pomoc do swojego lokalnego administratora.
 
Jakich serwerów DNS używam?
Aby zweryfikować, z jakich serwerów nazw korzysta nasz komputer, należy wykonać kilka prostych czynności.

1. Dla systemów Windows
1.1. Należy wcisnąć: „przycisk z logo windows" + „r". W okienku należy podać komendę „cmd" i wcisnąć enter.
1.2. Uruchomi się okienko terminala windows, w którym należy wpisać komendę „ipconfig /all". Przed ukośnikiem znajduje się spacja.
1.3. W wyświetlonych informacjach należy odszukać linie zaczynające się od „DNS Servers".
1.4. Takich linii może być więcej niż jedna, należy zweryfikować wszystkie.
1.5. Następnie należy sprawdzić, czy w systemie są wskazane następujące adresy IP serwerów DNS: 156.17.254.3 i/lub 156.17.5.2.
1.6. Jeżeli powyższa weryfikacja jest pozytywna, należy zmodyfikować ustawienia sieciowe swojego komputera lub zgłosić się o pomoc do swojego lokalnego administratora.

2. Dla systemów IOS

Należy otworzyć ustawienia konfiguracji połączeń sieciowych, menu Preferencje systemowe -> Sieć. Wymienione są tam używane serwery DNS. Weryfikacji podlega jedynie zakładka połączeń typu Ethernet.

3. Dla systemów rodziny Linux
Ze względu na mnogość systemów typu Linux ogólne zalecenia to wylistowanie zawartości pliku /etc/resolv.conf, plików konfiguracji interfejsów sieciowych lub weryfikacja ustawień graficznego managera połączeń sieciowych.

Kiedy jest planowane wprowadzenie zmian?
Modyfikacja w dotychczasowych serwerach DNS zaplanowana jest na noc z 5 na 6 grudnia.

Informacja techniczna dla administratorów

Zmianie podlega jedynie możliwość wysyłania zapytań rekursywnych do wskazanych serwerów. Obsługa domen zaterminowanych na w/w serwerach wask.wask.wroc.pl (156.17.254.3) oraz sun2.wask.wroc.pl (156.17.5.2) pozostaje bez zmian. Serwery będą nadal służyły za serwery autorytatywne dla utrzymywanych domen.

Co zrobić, gdy w poniedziałek rano 6. grudnia po zmianie DNS-ów św. Mikołaj do mnie nie trafi?
Zalecamy poprawę swojego zachowania w kolejnym roku kalendarzowym.

Z wyrazami szacunku,
Administratorzy sieci WASK
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe

 

AAG, 2021-11-26