Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Zobacz, czym oddychasz w swojej okolicy

Jakie aktualnie jest powietrze w Twojej okolicy? Można śmiało wyjść na spacer? Czy jednak lepiej zostać w domu albo skorzystać z komunikacji, bo poziom zanieczyszczeń jest zbyt duży? Najświeższe dane o tym, czym oddychamy we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku oraz w Bydgoszczy, można teraz śledzić dzięki portalowi airquality.uni.wroc.pl. Prezentuje on na bieżąco dane z 25 czujników powietrza rozmieszczonych we Wrocławiu i sąsiednich miejscowościach oraz z 15  w Bydgoszczy. Wskazuje aktualny poziom pyłów zawieszonych PM2,5, PM10, temperaturę i wilgotność.

Wystarczy wybrać czujnik w swojej albo najbliżej okolicy i można poznać obecne wskaźniki pomiarów oraz dowiedzieć się, jak stężenia pyłów, wilgotność czy temperatura zmieniały się w ciągu ostatniej doby lub 30 dni.

Portal i sieć pomiarów jakości powietrza powstały w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”, którego liderem jest Uniwersytet Wrocławski, a partnerami są Politechnika Wrocławska – Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Miasto Bydgoszcz.

Udostępnianie aktualnych wyników pomiarów i prognoz jest możliwe dzięki pracy zespołu WCSS pod kierunkiem dr. inż. Mateusza Tykierki. Do zadań Centrum należą m.in.

  • archiwizacja danych pomiarowych spływających z sieci czujników (40 urządzeń zlokalizowanych w obszarze aglomeracji wrocławskiej i bydgoskiej),
  • przetwarzanie danych pomiarowych na potrzeby ich udostępniania w internecie,
  • opracowanie i utrzymanie serwisu udostępniającego dane pomiarowe dla społeczeństwa.

Każdy może wejść na stronę i sprawdzić jakość powietrza.
Więcej informacji o projekcie LIFE-MAPPINGAIR/PL znajdziesz tutaj.
 

AAG, 2021-09-15