Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Publikacja użytkownika infrastruktury WCSS

Publikację o tytule: Unexpected mechanochemical complexity in the mechanistic scenarios of disulfide bond reduction in alkaline solution przygotowano we współpracy z naukowcami z Ruhr-Universität Bochum.

Najnowsze obliczenia dra Przemysława Dopieralskiego, dotyczące reaktywności wiązań disiarczkowych poddanych zewnętrznym siłom rozciągającym przedstawiają nieobserwowane wcześniej efekty.

Zespół, bazując na modelowym układzie badawczym, po raz pierwszy pokazał wpływ obciążenia mechanicznego na pięć możliwych dla tego układu ścieżek rozpadu, tj. substytucji nukleofilowej (SN2) na atomie siarki, substytucji nukleofilowej na α-atomiewęgla (tu jako pierwszy od strony atomu siarki), α-eliminacji i reakcji heterolitycznego zrywania wiązania S-S lub C-S.

Wyniki jednoznacznie wykazały, iż od pewnej wartości zewnętrznej siły rozciągającej, ścieżka reakcji przebiegająca zgodnie z mechanizmem SN2 zapada się do ścieżki prostego rozpadu wiązania S-S, natomiast ścieżka substytucji nukleofilowej na α-atomie węgla zapada się do ścieżki rozpadu wiązania C-S.

W publikacji przedstawiono również, w jakim zakresie sił niektóre ze ścieżek reakcji współzawodniczą ze sobą.

Szczegółowe dane dotyczące pracy można znaleźć na stronie:

http://www.nature.com/nchem/journal/vaop/ncurrent/pdf/nchem.2632.pdf

Autorzy pracy kolejny raz pragną podziękować za możliwośc korzystania z infrastruktury obliczeniowej WCSS na potrzeby realizowanych przez nich działań badawczych, których wynikiem jest m.in. powyższa publikacja.

JW, 2016-10-28